Robot Teenbot jest niedrogim, edukacyjnym robotem o dużych możliwościach rozbudowy. Skierowany jest do początkujących robomaniaków, głównie dzieci i młodzieży. Postawienie pierwszych kroków w świecie robotyki ułatwia jego modułowa budowa, graficzne środowisko programowania oraz kursy e-lerningowe umożliwiające samodzielną naukę.
Jego obudowa została tak zaprojektowana aby można ją było wykonywać przy użyciu drukarki 3d, frezarki CNC lub plotera laserowego. Elektronika jest prosta, a mimo to umożliwia łatwą rozbudowę. Wyposażona jest w mikrokontroler Atmega328, sterownik silników DRV8835 (max. 1,2 A na silnik), konwerter USB-UART, generator wysokich dźwięków i ładowarkę akumulatorów. Oprócz płytki bazowej robot wyposażony jest w ultradźwiękowy czujnik odległości pozwalający na wykrycie przeszkód, czujniki odbiciowe pozwalające wykryć zmiany w podłożu dzięki czemu robot może śledzić linię lub utrzymywać się na ringu, fotorezystory pozwalają na określenie natężenia światła dzięki nim robot może podążać za światłem, dwie kolorowe diody nie są tylko dla bajeru, znacznie ułatwiają programowanie. Odbiornik podczerwieni pozwala sterować robotem za pomocą pilota. Aby zaprogramować Teenbota można skorzystać z graficznego oprogramowania minibloq, tekstowego Arduino IDE lub dowolnego środowiska zgodnego z Arduino.

Obsługa programu minibloq jest bardzo łatwa, polega na ułożeniu algorytmu czyli schematu działania robota z odpowiednich “bloków”- klocków. Interfejs programu jest w języku polskim co znacznie ułatwia jego obsługę. Zapewniam wsparcie dla polskojęzycznej wersji programu miniBloq oraz jego rozbudowę o kolejne moduły. Oprócz języka interfejsu i zgodności z robotem istotne są również materiały szkoleniowe, dlatego na stronie robota będą sukcesywnie udostępniane kursy e-lerningowe. Są to kursy praktyczne, na ekranie wyświetla się nam obraz z programu minibloq i podążając za wskazówkami możemy stworzyć począwszy od najprostszych po coraz trudniejsze programy (algorytmy) dla naszego robota, ucząc się jednocześnie obsługi minibloq.
Robot dostępny jest także w wersji szkolnej, przystosowanej do prowadzenia zajęć w dużych grupach. Przygotowywane są moduły rozszerzające możliwości robota takie jak moduł wykrywacza metalu czy moduł umożliwiający granie w piłkę.